21. 6. 2008

Charleyova teta

"Vy jste tajemství, vy jste hádanka, vy jste sudoku!"
"Myslím jako baba, chovám se jako baba, když jdu s pískem, sednu na prkýnko jako baba..."
"Jako panna musím důrazně protestovat."
- "Můj otec chce Babbse požádat o ruku" - "A co ten věkový rozdíl?"

Tak se mi podařilo Charleyovu tetu v Městském divadle vidět za jeden týden dvakrát. Nejprve jsem koupila lístek mámě k narozeninám (už byla místa jen na balkóně, takže jsme sice měly herce tři metry od nás, ale poněkud z ptačí perspektivy) a podruhé mi spadl lístek do klína díky záskoku za předplatitele.

Geniální, dámy a pánové. Prostě geniální. Má to spád (3 hodiny uběhnou hodně rychle), vtipné je to až běda (napodruhé možná i víc) a obsazení je naprosto úžasné.
Děj otevírá má oblíbená pasáž z Vola na střeše od neméně geniálního Daria Milhauda.
Dva nesmělí čerství absolventíci Oxfordu Jack a Charley (Petr Štěpán a Alan Novotný) se rozhodnou konečně vymáčknout a požádat o ruku své lásky (Vitázková/Ptáčková a Coufalová/Vidlák). K tomu využijí ohlášené návštěvy tety (z Brazílie, pravlasti opic) jednoho z nich, která ovšem nepřijede, a aby se jejich plán nezhroutil, zneužijí svého spolustudujícího Babberlyho (naprosto dokonalý Igor Ondříček) k sehrání partu oné tety. Vše se samozřejmě začne zamotávat a komplikovat, Jackův otec a poručník/strýc obou dívek se pokouší drahou tetu uhnat (má to být milionářka) a učinit ji kompletně šťastnou. A nakonec se objeví i pravá teta s překvapením.

Co scéna, to perla. Scénář do nejmenšího detailu promakaný (pomalu mi začínají docházet superlativy). Ať už se píše pozvánka slečnám (tak, že Charley si nakonci není jistý ani vlastním jménem), obdivuje se růžová krabišta, pánové se pokouší vyslovit, nebo falešná teta brazilsky zpívá... u všeho se neubráníte smíchu. Jen herecký projev Ptáčkové moc nemusím (nikdy nevím, zda je to součást role, nebo si z nás dělá legraci).

Alan Novotný jako stydlivý studentík - na výbornou.
Petr Štěpán jako neohrabaný Don Juan - úžasný.
Igor Ondříček je prostě neuvěřitelný. Hrát chlapa, který hraje ženskou je poměrně zajímavý problém. A skákat z jedné pozice do druhé během jednoho rozhovoru s takovou přirozeností... Smekám. Babberly a teta jsou totiž v jeho podání dvě disjunktní osobnosti v jednom těle.
A v neposlední řadě nesmím zapomenout na Jana Mazáka a jeho sluhu, který vše glosuje, z povzdálí sleduje a půjčuje mladým pánům na své spropitné.

Žádné komentáře: