9. 1. 2010

Primeval (2007 - 2009?)

Upozornění: Pisatelka na obrázku vlevo vidí něco velice roztomilého. Pokud to není váš případ...

Primeval proběhl už i Českou televizí, stánky, dokonce můj otec ho už dávno viděl a já stále nic. Hádejte... nebo raději ani ne.

Jsou filmy/seriály, u kterých vám hlavou probleskne jejich nelogičnost (Horizont události), u kterých vám nelogičnost dojde až napotřetí (Alice) a pak ty, u kterých kroutíte hlavou každých 5 minut. Primeval patří do skupiny třetí.

Lehký úvod do problematiky: časoprostorový portál si umíme představit? Umíme. Mno... a jak jím něco prochází také? Také. A teď k tomu zábavnému.

Už samotný koncept je poněkud vtipný. Skupina vyvolených - univerzitní profesor Nick Cutter, jeho asistent (asi?) Stephen, studentík Connor a zoologička Abby se nachomýtnout k jednomu takovému portálu a od té chvíle se stávají (občas za podpory několika vojáčků) experty na tyto anomálie. Nutno dodat, že o nich ví kulové a s pravěkými živočichy, kteří prochází skrz, si moc rady neví. Tedy Connor umí googlit a zbytek osazenstva fascinovaně zírá (u Cuttera to došlo tak daleko, že pobaveně-udivenou tvář sundává jen tehdy, představuje-li klonovanou zombii, ne však čelí-li nebezpečí) a doufá, že živočichové zase zalezou zpět a portál se uzavře. Nutno dodat, že tuhle práci by zvládl kdokoliv, ale náš tým si ji nemilosrdně hlídá.

Naprosto všichni se chovají nelogicky. Dokonce i počítačová zvířata občas stojí a vrčí (nebo předvádí jiná klišoidní gesta), místo aby už někoho sežrala. Navíc většina z nich není ani hezky udělaná (obzvlášť umělí jsou predátoři z budoucnosti), výjimkou budiž lizardík Rex, dodo a párek dinosauřích mláďat, který v našem světě uvízne.

Další naprosto zmatečná věc jsou ony portály/anomálie. Objevují se patrně jen v okolí Londýna (aby náš tým nemusel daleko), dokáží jedno své ústí přemisťovat v prostoru (ale jelikož by to bylo pro náš tým logisticky náročné, demonstrují tuto nepěknou vlastnost jen jednou), pokud scénáristům nezbývá mnoho stránek do konce epizody, dokáží se zavřít za posledním zvířátkem. Dají se předpovědět (neb struktura tunelů je ve 4D světě pevně daná), ovšem... není problém portál přivolat, máte-li s sebou jistou malou krabičku. Nejsměšněji pak působí situace, když člověk v čase t spěchá, aby otevřel portál do času t-1000, do kterého se dostal v čase t-1 někdo, koho chce zastihnout. Toto chování by napovídalo, že pokud je propojeno v čase místo A a místo B, pak otevření portálu v čase t v místě A způsobí otevření portálu v místě B v čase t-x, zatímco otevření portálu v čase t+1 zapříčiní přesun do času t-x+1. Na tuto hru by se dalo přistoupit, pokud by nám již v 1. sérii nebylo ukázáno, že otevření portálu v čase t vede do času t-x a otevření stejného portálu v čase t+1 nás uvede do času t-x-10. Nutno pak dodat, že některé časy jsou pro portály lákavější než jiné (a tak se hrdinové vrací na místa činu), ovšem nikdy se nestane, že by narazili na své druhé já, které se také potuluje kolem (což je třeba ve frekventované budoucnosti na malém kusu skály obdivuhodné).

Dále tu máme úchvatný detektor anomálií. Postavený, jak jinak, Connorem. Na studenta archeologie (či čeho) je to obdivuhodný výkon (vzpomeňme si, že na začátku pouze googlil), který si vysvětluji tím, že na konci 1. série jistá událost způsobila, že se celý život věnoval fyzice a kybernetice. Kéž by naše programy v práci měly také tu pěknou vlastnost, že se přes GUI dá během pár vteřin změnit celá funkcionalita systému, aniž by toto použití kdy předtím programátora napadlo (mám na mysli přeměnění detektoru anomálií na sledovač mobilního telefonu, kde je jediným vstupem telefonní číslo*).

Po těchto odstavcích vyvstává tedy otázka - je Primeval naprostá ztráta času? S vlastním zděšením odpovídám - není. I tak totiž pobaví. Tvůrci nevsadili jen na epizodní strukturu vyprávění - otevře se portál - honíme nějaké nové zvířátko - zavře se portál, ale vpletli do ní i jinou línii. Línii, která začíná jako pátrání po Cutterově manželce, pokračuje pátráním po původu záhadného artefaktu a končí maniakálními plány se světem přes celou lidskou evoluci. Každý díl má něco do sebe (a když už nic jiného, některé scény jsou sakra vtipné), já přestala pochybovat po 4. dílu. A v neposlední řadě jsou tu zajímavé postavy, ze kterých si každý vybere tu svoji (Abby je blondýnka).

Primeval možná skončil, možná ne. Dveře jsou otevřené.

*pisatelka se pohybuje v oboru programování nástrojů pro monitoring telekomunikačních služeb

Žádné komentáře: