9. 7. 2008

Dokořán 08

Dokořán. Tak se jmenuje každoroční mezinárodní divadelní festival, který hostuje Městské divadlo. Díky němu jsem viděla výborné slovenské kousky jako Adam Šangala, Donaha, nebo tradičně i netradičně podaný Divotvorný hrnec. Letos padlo na představení trochu víc financí...

Kytice
(Janáčkova konzervatoř v Ostravě)

Semaforskou Kytici vybrala máma. Prý z nostalgie. Já prozatím eminentní zájem o seznámení se s ní neměla. Trochu ve mně hlodaly pochybnosti, ale musím říct, že to bylo parádní. Hráli studenti 3. ročníku, takže poměrně mladí lidé. Hráli s nadšením a nasazením (zvlášť jeden klučina sebou několikrát efektně v rámci role švihl o zem). Polednice měla velmi křivé hnáty a sháněla imaginární dítě, bludička ukazovala tanga, mrtvoly imitovaly Jacksona a kolem Dorky poletovala Disneyovská zvířátka včetně píďalky. Prostě bomba.

Král sa zabává
(Slovenské národní divadlo)

Tohle byl trošku tvrdší oříšek. Začněme napřed chronologickými prerekvizitami:
Král se baví (Victor Hugo) => Rigoletto (Verdi) => Deník krále (Šimáček + Plachý). Tak je asi jasné, proč jsem si zrovna zašla na tohle (jestli jsem viděla Rigoletta nevím, ony mi ty Verdiho opery splývají).
Oč jde - v podstatě o krále, který se baví tak solidně, že desetileté děti v hledišti musely předčasně dospět, a hrbáče/šaška, který stráží svoji dceru před Paříží, ale neustráží.
Hlavní ale je, JAK.
První polovina byla poměrně rozpačitá. Ona ta národní divadla asi jsou všechna tak trochu posunutá od běžných komerčních. Atmosférou jsme byli někde kolem Neapole z Casanovy z produkce BBC. Všude paruky, velké sukně, pestré barvy, bílé tváře... sem tam žirafa. Na jevišti se v několika plánech tančilo, baletilo, zpívalo a debatovalo. Několikrát jsem se chytla při tom, že opravdu nestíhám. Zvlášť když se ještě k tomu na kulisách pohybovala černá postava dělající různé akrobatické prvky.
Střih a jsme po přestávce. Najednou jsou všechny postavy v oblecích, taková italsko francouzská móda 60. let. A na psycho závěr se opět přesouváme časem a končíme na břehu moderní Seiny plném bezdomovců.
Místy to bylo opravdu zvláštní. Hlavně všudypřítomné baletící spoře oděné sólistky či dvojice (popravdě nemůžu říct, zda to byl balet, scénický tanec či jiný žánr).
Hudba se pohybovala od melodií pro dvě violoncella (naživo) až po moderní vřískavou elektroniku. Místy dost psychadelické, ale druhá polovina se těmito všemi proměnami stala opravdu záživnou. Nejhezčí prvek? - kouř hromadící se v proskleném vchodu do královy ložnice, přičemž drobný opar pronikal škvírami ven.
A řekla jsem už, že to byl muzikál?

Navíc mě potěšilo, že zrovna tohle představení uváděl Igor Ondříček. Naopak mi pily krev dvě postarší dámy, které sežravší všechnu moudrost světa, musely vše komentovat a nakonec se jim pohled na tělo mrtvé dívky mizející za oponou zdál málo velkolepý.

Maškaráda
(Divadlo v Dlouhé)
Vrazíte do toho peníze a vypadne vám opera

První šok - opravdu hraje pražské divadlo (se známými tvářemi) Pratchetta?
Druhý šok - opravdu jsem slyšela přejít Labutí jezero v Hedwig's Theme s takovou plynulostí, že jsem pochybovala o své psychické integritě?
Třetí šok - Raiders March? Star Wars Main Theme? V seriózním divadle? Není na čase se vzbudit?

Nikdy jsem neviděla takhle narvané divadlo. To bude tím, že krom sedaček se lidé hromadili i na schodišti, což za normálních okolností není přípustné. Krom tváří, které jsem znala ze školy (jak Albi podotkla - tolik lidí z dřeváren se v divadle jen tak nevidí), tu sedělo i plno herců (Dušan Vitázech na schodech skoro vedle nás).
Dějem vás moc zatěžovat nebudu. To už zmákla bravurně Albi. Tak jen snad pár vlastních postřehů.
Jakožto znalec pouze prvních dvou dílů Zeměplochy jsem byla chvílemi docela mimo.
Světe div se, ale Krysí smrť vypadal jak z ilustrací, Silver byl ve své lidské podobně velice úchylně vyhlížejícím stvořením, oběšenců bylo jak na orloji...
Jak nám bylo před zahájením sděleno, nemohl soubor přivézt všechny efekty. Jestli předvedené ještě nebylo všechno, pak původní podoba musí být monstrózně grandiózní. Marně do teď přemýšlím, jak vytvořili iluzi zrcadla, ve kterém se zjevuje Fantom.

Ze známých tváří se tu vyskytl Miroslav Táborský, coby nový "šťastný" majitel opery, a Homer Simpson. Na tu dálku (druhý den v předprodeji byla místa nejblíže do 13. řady) mu nebylo vidět do obličeje, ale hlas ho prozradil.
Představení to bylo velmi profesionální a zatraceně vtipné. Navíc Maškaráda, jak jsem objevila v programu, je pouze postavena na nějaké předloze, ale není to kopie již hotové hry. Neskutečné. A stejně jako Albi doporučuji všem Pražákům ty tři hodiny života obětovat.

Navíc vsuvka o sousedech. Albi měla nejblíže k Vitázkovi, já zase k paní se synem, kteří neustále řešili, zda vidí či nevidí (navíc chlapec nepochopil zákaz fotografování bez blesku, s bleskem a s krupobitím - a dožadoval se vysvětlení pointy), načež se dítko pokoušelo po celou první třetinu hry s matkou komunikovat tak hlasitým šeptem, že jsem na něj musela jedovatě syknout. A dalo pokoj.

Divadelní sezóna pro tentokrát skončila, já dohnala resty a v září se sejdeme u Tří mušketýrů.

Žádné komentáře: